3 Μαΐου 2024
21.9 C

O Φαίακας με ανατροπή 70-69 τον Ερμή

Νέα υπέρβαση για την ομάδα του Φαίακα η οποία στην γ΄ φάση του Κυπέλλου απέκλεισε και τον Ερμή Αγιάς από τη Λάρισα κερδίζοντάς τον με 70-69. Η κερκυραϊκή ομάδα παρότι η αντίπαλος είναι μια κατηγορία παραπάνω, παίζει στην Α2΄, έδειξε ψυχή, έκανε εξαιρετικό παιγνίδι ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρότι βρισκόταν συνέχεια πίσω στο σκορ κατάφερε να ισοφαρίσει πέντε λεπτά πριν το τέλος σε 64-64, προηγήθηκε 70-65 και στα τελευταία 16 δευτερόλεπτα είχε την άνεση να χειριστεί σωστά το ματς και παρότι πέτυχε δυο καλάθια ο Ερμής, η ομάδα μας πήρε τη νίκη – πρόκριση. Επόμενος αντίπαλος ο νικητής του ζευγαριού Ψυχικό-Παγκράτι, με τον οποίο θα παίξει στην Αθήνα ο Φαίακας την Τετάρτη.

Δεκάλεπτα: 15-17, 34-40, 48-54, 70-69.

Διαιτητές: Παφίλης Δ., Τσιάπλης Δ.

ΚΕ Φαίακας (Π. Κοντογιάννης): Ψαρράς, Γρίψιος 3, Ματενίδης 10, Νεδέλκος 3, Σιότης 9 (2), Σπιτέρης, Πεταλωτής 20 (1), Περούλης 15, Νίκας 2, Μαγγανάς, Χατζόπουλος 6, Ταουτσάνης 2.

Kέρκυρα: Επιτάφιος Πόρτα Ρεμούντα

Επιτάφιος Πόρτα Ρεμούντα φώτο: Start