27 Απριλίου 2024
11.9 C

Σαποβάλοφ – Τσιτσιπάς 2-0: Ήττα και αποκλεισμός από το Miami Open

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ντένις Σαποβάλοφ, με τον «Στεφ» να γνωρίζει την ήττα με 2-0 σετ(6-2, 6-4) σε ένα παιχνίδι που κράτησε δυο ημέρες λόγω της έντονης βροχής στην Φλόριντα.

Ο Έλληνας αθλητής δεν κατάφερε να βρεθεί σε καλή μέρα και μοιραία γνώρισε την ήττα από τον Σαποβάλοφ, σε ένα παιχνίδι που κράτησε μία ώρα και 43 λεπτά.

Ο Καναδός ξεκίνησε το παιχνίδι με μπρέικ, βάζοντας τον Τσιτσιπά από την αρχή στα σχοινιά.

Μάλιστα η αναμέτρηση ενώ βρισκόταν στο 2-1 υπέρ του Καναδού διακόπηκε λόγω βροχής, με την επανέναρξη της να γίνεται το Σάββατο(23/3/24).

Στην επανεμφάνιση των δυο αθλητών στο κορτ, ο Σαποβάλοφ διατήρησε την ανωτερότητα του και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 6-2.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν καλύτερος, ωστόσο ο αντίπαλος του έδειχνε να το πιστεύει περισσότερο και κάνοντας μπρέικ στο ένατο γκέιμ, κατάφερε να αποκτήσει ισχυρό προβάδισμα.

Κάπως έτσι το 10ο και τελευταίο γκέιμ κατέληξε στον Καναδό, ο οποίος έκανε το 2-0 στα σετ και πήρε τη νίκη.

Στην επόμενη φάση του Miami Open ο Σαποβάλοφ θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ματέο Αρνάλντι – Αλεξάντερ Μπούμπλικ, ενώ από την πλευρά του ο Τσιτσιπάς θα παραμείνει στην Φλόριντα καθώς αγωνίζεται μαζί με τον Θανάση Κοκκινάκη στο διπλό του τουρνουά.

ΠΗΓΗ: newsit.gr

Κέρκυρα, Σάββατο 27 Απριλίου: 32 αφίξεις αεροσκαφών από 13 αεροπορικές εταιρείες

Αυξητική τάση παρουσιάζουν οι αεροπορικές αφίξεις στο αεροδρόμιο της Κέρκυρας για το Σάββατο 27 Απριλίου. Πιο συγκεκριμένα, θα πραγματοποιηθούν συνολικά...