27 Απριλίου 2024
12.9 C

Στον Αστέρα το τρόπαιο 2-1 με ανατροπή τον Θιναλιακό

Ο Αστέρας Πετριτή με ανατροπή και γκολ στις καθυστερήσεις του ματς, ήταν ο νικητής του Σούπερ Καπ με 2-1 σε ένα πολύ ωραίο ματς, κόντρα στον Θιναλιακό.

Ο Θιναλιακός ήταν πολύ καλύτερος στο α΄ μέρος δημιούργησε και έχασε αρκετές ευκαιρίες ενώ σκόραρε με τον Χαρβαλιά στο 25΄, ενώ πέντε λεπτά αργότερα σε φάουλ του Ασπιώτη οι παίκτες του Αστέρα ζήτησαν γκολ, θεωρώντας ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή, με επόπτη και διαιτητή να δείχνουν να συνεχιστεί το ματς.

Στην επανάληψη, αν και ο Θιναλιακός έκανε αλλαγές και στον αγωνιστικό χώρο βρέθηκαν «βασικοί» παίκτες, δεν μπόρεσε να αντιπαρατεθεί με τους παίκτες του Πετριτή που μπήκαν αποφασισμένοι, είχαν τον έλεγχο του ματς και κυνηγούσαν το γκολ. Κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 57΄ με κεφαλιά του Πολύζου, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 84΄ο Θιναλιακός έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί και ίσως να κατακτήσει και το τρόπαιο,  κέρδισε πέναλτι, ο Κλ. Μπάρντι ανέλαβε να το εκτελέσει, απέκρουσε ο Πισσιάνης διατηρώντας το 1-1. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πένσας βγήκε μόνος απέναντι από τον Βορύλα και9 με υποδειγματικό πλασέ έκανε το τελικό 1-2.

Διαιτητές: Τόμπρος, Σερίφης, Σατκλίφ.

Θιναλιακός (Π. Κορομπόκης): Βορύλας, Γραμμένος Κ., Πουλημένος, Σαρηγιαννίδης, Μουζακίτης Ν., Μπάρντι Κλ., Στεργίου, Λούβρος, Μπάρντι Ερ., Χαρβαλιάς, Τσουκαλάς (έπαιξαν και οι Ματσοβίλα, Αγόρας, Χατζηδημητρίου, Λυκόκας).

Αστέρας Πετριτή (Β. Ξάνθης): Πισσιάνης, Μήτσης, Πολύζος, Στέρεφ, Γεωργοπάλης Χρ., Αντωνιάδης, Γαρδικιώτης, Ίσερης Δ., Μάμαλος, Αναστασίου, Πέντσας (έπαιξαν και οι Ασπιώτης, Νικομάνης, Ίσερης Αντ., Γεωργοπάλης Ν.).

Κέρκυρα, Σάββατο 27 Απριλίου: 32 αφίξεις αεροσκαφών από 13 αεροπορικές εταιρείες

Αυξητική τάση παρουσιάζουν οι αεροπορικές αφίξεις στο αεροδρόμιο της Κέρκυρας για το Σάββατο 27 Απριλίου. Πιο συγκεκριμένα, θα πραγματοποιηθούν συνολικά...