7 Μαΐου 2024
14.9 C

Β΄ Εθνική: Στη 2η θέση ο ΑΟΚ, νίκησε 2-1 στη Σπάρτη

Πηγαίνοντας στη Σπάρτη να αγωνιστεί ο ΑΟΚ Κέρκυρα ήθελε μόνο ένα αποτέλεσμα τη νίκη, για να περάσει μόνος στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα και να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή, μετά το 1-1 ανάμεσα σε Απόλλωνα Λάρισας και Βόλο. Κατάφερε σχετικά εύκολα να φτάσει στο στόχο της και με τη νίκη 2-1 πήρε αυτό που ήθελε.

Η ομάδα ξεκίνησε με δυο αλλαγές στην αρχική της ενδεκάδα, σε σχέση με αυτή που έπαιξε με Ηρόδοτο, αφού ο Ιωάννου και ο Ζορμπάς λόγω τραυματισμών δεν μπόρεσαν να παίξουν. Ο ΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα κυνήγησε το γκολ, έκανε δυο καλές φάσεις στο πεντάλεπτο με Κόντο και Μότα, είχε τον έλεγχο σε όλο το ημίχρονο, ενώ κινδύνευσε στο 28΄ όταν ο Βλαχομήτρος από καλή θέση αστόχησε και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου είχαμε ένα καλοκτυπημένο φάουλ από τον Κόντο χωρίς αποτέλεσμα όμως.

Η Κέρκυρα ξεκίνησε επιθετικά και στο β΄ μέρος και έφτασε γρήγορα στο γκολ στο 53΄όταν ο Κόντος ελίχθηκε, βρήκε στην περιοχή τον Μότα και αυτός εύκολα έκανε το 0-1. Μετά το γκολ ο ΑΟΚ ελέγχει τον αγώνα και ψάχνει ένα δεύτερο γκολ να κλειδώσει το ματς. Τα καταφέρνει στο 74΄με τον Τουράμ αυτή τη φορά σκόρερ. Βέβαια στις καθυστερήσεις 90+1΄με τον Ντιεντέ σκόραρε η Σπάρτη και μείωσε, αλλά ήταν αργά ο ΑΟΚ πήρε μια ακόμη σημαντική νίκη.

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας), Βοηθοί: Καρβούνης (Μεσσηνίας), Χατζημανώλης (Δωδεκανήσου).

ΑΟ Σπάρτη (Τσερνίσοφ): Πάντος, Αρώνης, Φραγκούλης, Κολτσίδας, Καλούσης, Παυλής, Κωνσταντινόπουλος, Νάτσης, Κοζάκης, Τιεντσέ, Βλαχομήτρος.

ΑΟΚ Κέρκυρα (Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Σανδραβέλης, Θεοδωράκης, Κούρος, Ν. Κρητικός, Κόντος, Λινάρδος, Μότα, Βίλα (69′ Αποστολίδης), Τουράμ.