19 Μαρτίου 2024
12.9 C

Βαριά ήττα του ΑΟΚ στην Πάτρα, 4-0 από την Παναχαϊκή-Ήττες εντός έδρας για Θιναλιακό και ΑΕ Λευκίμμης

Στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 η Κέρκυρα υπέστη βαριά ήττα στην Πάτρα από την Παναχαϊκή με 4-0. Η νεανική ομάδα της Κέρκυρας άντεξε μόλις μισό ημίχρονο ως το 23΄ όταν ο Μυτίδης με σουτ άνοιξε το σκορ και από κει και πέρα τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους οι οποίοι είχαν δοκάρι στο 31΄ με τον Μωραΐτη και έκαναν το 2-0 στο 43΄ με τον Σιατραβάνη. Στο β΄ μέρος ο Μωραΐτης στο 60΄ και ο Σιατραβάνης στο 64΄ διαμόρφωσαν το τελικό 4-0.

Παναχαϊκή (Μακρίδης): Ατανάκοβιτς, Τσελεπίδης, Κοτσώνης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Παπατόλιος, Ανάκογλου (71′ Μασούρας), Μωραΐτης, Μαυρίας (62′ Φροξυλιάς), Σιατραβάνης, Μυτίδης (82′ Κυνηγόπουλος).

Κέρκυρα (Θεοδοσιάδης): Παγκράτης, Βλάχος, Τσάνης, Παναγιωτίδης (61′ Μπαμιόγλου), Γκίτσης, Πέδρο Ραφαέλ, Γεωργακόπουλος, Νικολόπουλος (67′ Ντε Νικολό), Μίσκου, Λεπενιώτης, Γκασίδης.

Αποτελέσματα (13η αγωνιστική)
Πλατανιάς – Εργοτέλης                                 2-4
Δόξα Δράμας-Απόλλων Πόντου                3-0 α.α.

Ήττες εντός έδρας για Θιναλιακό και ΑΕ Λευκίμμης

Η 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής δεν ήταν ευνοϊκή για τις κερκυραϊκές ομάδες αφού έχασαν εντός έδρας και οι δυο με το ίδιο σκορ, 0-1. Στη Λευκίμμη ένα γκολ με τη λήξη του α΄ μέρους που αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι θεωρώντας ότι επιτεύχθηκε από θέση οφσάιντ έκρινε το ματς, το οποίο έγινε κάτω από βαρύ κλίμα λόγω του θανάτου του άλλοτε γκολκίπερ της ΑΕΛ Ανδρέα Βάρελη.

Στην Αχαράβη ο Θιναλιακός πάλεψε πάρα πολύ το ματς αλλά ένα γκολ που δέχτηκε στο α΄ ημίχρονο ήταν αρκετό για να δώσει τους τρεις βαθμούς στην ΑΕ Ποντίων που έτσι παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Αναλυτικά: